Czym są strefy ciągów i jak wpływają na wybór wycieraczki?

Czym są strefy ciągów i jak wpływają na wybór wycieraczki?

Pomimo tego, że każdy z nas rozumie, do czego służą wycieraczki, wiele osób wie, jak duże znaczenie mają strefy ciągów czyszczących. Wpływają one na wybór określonych wycieraczek, co w efekcie pozwala utrzymywać czystość w obiektach publicznych niezależnie od ich wielkości. W tym artykule dowiesz się, na czym polegają strefy ciągów.

Strefy ciągów czyszczących

Pojedyncze wycieraczki nie są w stanie dawać takich efektów jak dobrze zaplanowane ciągi czyszczące. Są to zestawy wycieraczek, które dobiera się do wymagań danego budynku w taki sposób, by buty przenosiły jak najmniej zanieczyszczeń. Dzieli się je na trzy podstawowe strefy, w których umieszcza się innego rodzaju wycieraczki. Strefa I znajduje się na zewnątrz budynku. Jej celem jest zdejmowanie z obuwia brudu gruboziarnistego, błota, śniegu, piasku, a także nadmiaru wody. Przeważnie są to wycieraczki w postaci metalowych krat, czasem z wkładem szczotkowym. Stefa II, zwana także przejściową, znajduje się za drzwiami wewnątrz budynku. Ma ona za zadanie zatrzymać drobnoziarnisty brud i wilgoć, której nie dało się usunąć w strefie I. W tym przypadku stosuje się wycieraczki aluminiowe z wkładami szczotkowymi lub gumowymi. Strefa III służy do osuszania obuwia i zatrzymywania pyłów, kurzy oraz innych drobnych nieczystości. Używa się do tego przede wszystkim mat tekstylnych. Umieszcza się je w budynku, np. przed recepcją, schodami, windą czy poszczególnymi pomieszczeniami.

Wpływ stref na funkcjonowanie obiektu

Utworzenie stref pozwala na dłużej utrzymywać czystą podłogę, co jest atrakcyjne dla użytkowników danych przestrzeni i jednocześnie zmniejsza potrzebę zmywania. Dobrze zaplanowane ciągi sprawią, że nawet podczas silnych opadów podłogi mogą pozostać suche i względnie czyste. Właściciele, zarządcy i najemcy mniejszych obiektów często uwzględniają tylko jeden rodzaj strefy, którą można nazwać strefą minimum. Stanowi ona pewna ochrona przed brudem, lecz przeważnie nie jest wystarczająca. Zastosowanie maty tekstylnej lub wycieraczki osuszająco-czyszczącej może sprawdzać się przy niskim natężeniu ruchu i niewielkiej ilości wilgoci. Jednak w przypadku deszczu, opadów śniegu i intensywnego wchodzenia do budynku jedna wycieraczka będzie niewydolna, co skończy się mokrą podłogą i wszechobecnymi plamami z błota. To z kolei wymusza częstsze sprzątanie, które generuje koszty. Łatwo można dojść do wniosku, że zaprojektowanie stref ciągów i zakup odpowiednich dla nich wycieraczek skutkuje nie tylko czystymi podłogami, ale również zmniejszeniem kosztów sprzątania. Dlatego też inwestorom poleca się wykonanie strefy klasycznej (strefa I + strefa II) lub tzw. strefy optymalnej (strefa I + strefa II + strefa III).