Śliskie schody. Jak się z nimi uporać?

Śliskie schody. Jak się z nimi uporać?

Schody w budynkach użyteczności publicznej często zwiększają ryzyko wypadków. Wynika to z tego, że są wykonane ze śliskich materiałów, wygładzone od wieloletniego chodzenia lub po prostu strome. Jednak nawet dobre schody podczas deszczu lub minusowej temperatury stają się niebezpieczne. Co można zrobić, by to zmienić?

Antypoślizgowa ochrona na schodach

Najlepszym sposobem na zapewnienie odpowiedniego bezpieczeństwa to zaplanowanie konstrukcji schodów i zakup właściwych materiałów wykończeniowych, które zniwelują poślizg niezależnie od pory. Jeśli jednak schody nie są na etapie budowy, można zastosować inne rozwiązania, takie jak nastopnice antypoślizgowe. Są to specjalne maty wykonane z trwałych materiałów, które zapobiegają poślizgom. Wykazują odporność na działanie czynników mechanicznych oraz na wysokie i niskie temperatury, dlatego wolno je umieszczać zarówno przed budynkami, jak i w budynkach. Dodatkowo ich budowa ochrania stopnie przed zniszczeniem. Otwarta konstrukcja umożliwia swobodny przepływ wody i powietrza. Nastopnice dostępne są w standardowych wymiarach:

  • 60 x 25 cm
  • 70 x 25 cm,
  • 80 x 25 cm,
  • 100 x 25 cm.

Można jednak także złożyć zamówienie specjalne, w którym dopasujemy je do państwa wymagań.

Wpływ stref czystości na zwiększenie bezpieczeństwa

Gres układany na schodach zazwyczaj pozostaje bezpieczny, dopóki jest ciepło i nie ma opadów. W przypadku deszczu często traci na przyczepności, a buty zbierające błoto dodatkowo zwiększają ryzyko wypadku. Strefy ciągu czyszczącego wykonuje się ze względu na zachowanie czystej podłogi w miejscach publicznych. Polegają one na dopasowaniu wycieraczek określonego rodzaju do miejsc, w których powinny ściągać kolejne warstwy nieczystości. Do pewnego stopnia wpływają także na zwiększenie bezpieczeństwa przed poślizgnięciem się. Przed schodami można umieścić kratę lub wycieraczkę ażurową, która ściągnie piasek, błoto, śnieg i największe brudy z butów. Jeśli schody znajdują się pod daszkiem, dodatkowo można umieścić przed nimi wycieraczkę, by zbierała większe ilości wody z podeszwy. Po części nieczystości mogą być ściągane przez wspomniane wyżej nastopnice na schodach. Kolejne strefy ciągu czyszczącego znajdują się przed wejściem lub tuż zanim, a dalej przed recepcją, klatką schodową lub windą. Im bardziej osuszą się nasze buty i więcej zejdzie z nich nieczystości, tym większe będzie nasze bezpieczeństwo na kolejnych schodach.