Wycieraczki do obiektów użyteczności publicznej. Co warto o nich wiedzieć?

Chociaż większość z nas ma wycieraczkę przed drzwiami we własnym domu, niewiele osób zastanawia się, jak oczyszczanie obuwia jest rozwiązane w budynkach użyteczności publicznej. W miejscach, przez które codziennie przewijają się setki osób, zwykła wycieraczka nie byłaby zbytnio wydajna. Nie byłaby też bezpieczna. O kawałek gumy czy materiału bardzo łatwo jest się potknąć zwłaszcza w miejscu, które zazwyczaj mijamy w biegu i nie jesteśmy specjalnie skupieni.

Wycieraczki systemowe

Rozwiązaniem tego problemu są wycieraczki systemowe. Jak wyglądają? To specjalne, bardzo wytrzymałe aluminiowe konstrukcje, z wkładami (gumowymi i szczotkowymi) o różnych właściwościach. Wycieraczki da się zrolować, aby łatwiej było je przenosić. Pamiętajmy, że np. w galeriach handlowych są one naprawdę duże. Aby były bezpieczniejsze i lepiej pełniły swoją funkcję, wycieraczki obiektowe umieszcza się w dopasowanych do nich ram systemowych. Ramy z kolei osadza się w posadzce – dzięki temu wycieraczka jest równa z poziomem podłogi i nie da się o nią potknąć. Wycieraczki systemowe są wykonywane w różnych kształtach. Dzięki temu można je umieścić nawet pod drzwiami obrotowymi i w innych, nietypowych wejściach.

Wkłady wycieraczek

Zarządca budynku zamawiający wycieraczki obiektowe musi zadecydować, jakie mają mieć one wkłady. W zależności od materiałów umieszczonych na stalowych profilach wycieraczka może pełnić funkcje czyszczące, osuszająco-czyszczące lub osuszające. Wybór należy dobrze przemyśleć pod kątem miejsca, w którym wycieraczka ma być zamontowana. Inny typ zalecany jest na zewnątrz budynku, a inny wewnątrz. Najlepszym rozwiązaniem jest zawsze zaprojektowanie całej strefy ciągu czyszczącego, składającej się z kilku wycieraczek o różnych właściwościach. Firmy dostarczające wycieraczki zawsze chętnie doradzają klientom, jakie rozwiązanie sprawdzi się najlepiej w przypadku ich budynków.