Nastopnice antypoślizgowe – skuteczne zabezpieczenie przed poślizgiem

Schody to szczególnie niebezpieczne miejsce. Łatwo na nich o wypadek, zwłaszcza kiedy są śliskie. Wewnątrz domu schody są wykonane najczęściej z drewna albo płytek, zewnętrzne z gresu albo kamienia – każde z nich dobrze jest wyposażyć w antypoślizgowe maty, które zabezpieczają użytkowników przed niebezpiecznym poślizgiem.


Zalety mat antypoślizgowych:

• Gwarantują maksymalne bezpieczeństwo na schodach.

• Niezwykle łatwe w montażu.

• Otwarta konstrukcja nastopnic sprzyja swobodnemu przepływowi wody.

• Układają się rewelacyjnie, nawet na nierównej powierzchni.

• Łatwo się je tnie, dzięki czemu można optymalnie dopasować ich rozmiar do swoich schodów.

Schody zewnętrzne

Schody wykonane z betonu lub piaskowca są najmniej śliskie. Najtrudniej jest się na nich pośliznąć, ze względu na ich chropowatą nawierzchnię. Gorzej jest ze schodami granitowymi, marmurowymi czy wyłożonymi gresem – tutaj nie trudno o wypadek, szczególnie w czasie deszczu czy śnieżycy. Ich powierzchnia jest gładka i bardzo łatwo jest się na nich pośliznąć.

Idealnym zabezpieczeniem są w takim wypadku nakładki antypoślizgowe na schody, które zazwyczaj wykonane są z gumy albo z wykładziny podbitej gumą. Są odporne na kapryśne warunki atmosferyczne i nie pękają nawet na największym mrozie. Konstrukcja takich mat musi być ażurowa, żeby zapewniać odpowiedni przepływ wody i śniegu. Mogą równocześnie pełnić funkcję  wycieraczek zewnętrznych.

Schody zewnętrzne są narażone na działanie zmiennych warunków atmosferycznych, takich jak np. deszcz, śnieg, upał czy mróz, dlatego materiały, z których zrobione są zewnętrzne nastopnice, powinny być wyjątkowo odporne.

Schody wewnętrzne

Schody wewnętrzne są nieco mniej wymagające. Warunki we wnętrzu domu są łagodniejsze, nigdy nie pada tu deszcz ani śnieg, dlatego mamy dużo większy wybór mat antypoślizgowych. Można wybrać takie, które są uniwersalne i nadają się do montażu zarówno w środku, jak i na zewnątrz budynku albo zdecydować się na rozwiązania dedykowane tylko do użytku wewnętrznego. Wśród takich rozwiązań mamy do wyboru: maty dywanowe, chodniki, nakładki przezroczyste, taśmy antypoślizgowe albo nakładki gumowe.