Maty antypoślizgowe – sposób na śliskie schody

Śliskie schody mogą być bardzo niebezpieczne. Ewentualne poślizgnięcie się może grozić poważnymi konsekwencjami. Właściciele budynków, w szczególności o charakterze publicznym, a więc bardzo często uczęszczanych, powinni zadbać o odpowiednie zabezpieczenie schodów.

Zagrożenia “czyhające” na schodach

O kwestiach bezpieczeństwa warto pomyśleć już na etapie tworzenia schodów. Stopnie, szczególnie w miejscach publicznych, nie powinny być wykonywane z materiałów, które same w sobie są bardzo śliskie. Dotyczy to m.in. niektórych kamieni naturalnych, np. granitu czy marmuru. Niebezpieczne są też płytki ceramiczne, dlatego w przypadku schodów lepiej wybrać te z mocno chropowatą powierzchnią. Należy też wystrzegać się wszelkich materiałów wykończeniowych na tzw. wysoki połysk. Teoretycznie najtrudniej poślizgnąć się na schodach betonowych oraz tych wykonanych z piaskowca.

Bez względu na materiał, z jakiego zostały wykonane schody, stopnie mogą być bardzo śliskie głównie pod wpływem wody, w tym tej zamarzniętej, czyli w postaci lodu.

Jak zabezpieczyć śliskie schody?

Najprostszym sposobem na zabezpieczenie śliskich schodów jest zastosowanie specjalnych mat antypoślizgowych . Dostępne są one w ofercie firmy Unimat i można wybierać spomiędzy kilku wariantów kolorystycznych. Gwarantują skuteczną ochronę antypoślizgową nie tylko schodów, ale i innych powierzchni narażonych na użytkowanie w warunkach sprzyjających poślizgnięciu się . Maty antypoślizgowe nadają się do montażu od ściany do ściany, np. w zamkniętych wiatrołapach. Mogą być również zastosowane w przejściach wielokierunkowych. Ich montaż jest bardzo prosty, a materiał doskonale układa się nawet na nierównej powierzchni. Otwarta konstrukcja zapewnia swobodny przepływ wody. Maty antypoślizgowe przeznaczone są do stosowania zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków.

Bardzo dobrze sprawdzają się w przypadku opadów śniegu, gdyż zostały tak zaprojektowane, aby śnieg wtapiał się w ich strukturę. Jednocześnie antypoślizgowe wypustki utrudniają poślizg obuwia.