Czym jest włókno poliamidowe i jakie zastosowanie znajduje w produkcji wycieraczek?

włókno poliamidowe

Wycieraczki wejściowe pełnią bardzo ważną funkcję zarówno w domach prywatnych, jak i różnego rodzaju budynkach użyteczności publicznej. Dobierając odpowiednią wycieraczkę, należy zastanowić się nad właściwościami, jakie musi wykazywać. Czego powinno się zatem oczekiwać od wycieraczki wejściowej? Z pewnością powinna ona być przede wszystkim wytrzymała, odporna na działanie różnych czynników zewnętrznych, ale i estetyczna. Jednym z materiałów, którego właściwości sprawiają, że doskonale nadaje się on do produkcji wycieraczek, jest włókno poliamidowe.

Co to jest włókno poliamidowe?

Włókna poliamidowe należą do grupy włókien syntetycznych wytwarzanych z poliamidów. Poliamidy z kolei to polimery otrzymywane na skutek takich procesów chemicznych, jak polimeryzacja czy polikondensacja. Na szeroką skalę przemysłową od kilkudziesięciu lat wykorzystywany jest nylon, czyli rodzaj włókna syntetycznego również należącego do grupy poliamidów. Ze względu na swoje wyjątkowe właściwości włókna poliamidowe (w szczególności nylon) wykorzystuje się w wielu branżach - odzieżowej, zajmującej się produkcją dywanów, spadochronów, namiotów, a nawet w branży medycznej jako nici chirurgiczne.

Właściwości włókna poliamidowego a produkcja wycieraczek

Dzięki swoim właściwościom włókna syntetyczne znalazły swoje szerokie zastosowanie w produkcji wycieraczek wejściowych. Materiał ten wyróżnia się wyjątkową jakością i wykazuje cechy tak bardzo pożądane w tego typu produktach. Do największych zalet wycieraczek, do których produkcji wykorzystano włókno poliamidowe, należy wytrzymałość i trwałość. Włókna syntetyczne wykazują bowiem wysoką odporność na zgniatanie i obciążenia. Wycieraczki wykonane z nylonu doskonale spełniają swoją rolę, gdyż skutecznie oczyszczają obuwie. Materiał ten charakteryzuje się niską przepuszczalnością, dlatego jest odporny na zaplamienie czy blaknięcie i zdecydowanie dłużej wygląda jak nowy.

Zastosowanie wycieraczek z włókna poliamidowego

Te wszystkie cechy sprawiają, że wycieraczki z  włókna poliamidowego łatwo spotkać wszędzie tam, gdzie natężenie ruchu pieszego jest ogromne, a więc ich  eksploatacja jest bardzo intensywna. Dlatego też tego typu wycieraczki idealnie nadają się do galerii handlowych, hipermarketów, restauracji czy dworców. Wymieniając zalety stosowania włókien poliamidowych do produkcji wycieraczek wejściowych, nie sposób nie wspomnieć o szybkości wysychania. Włókna syntetyczne wykazują bowiem niską higroskopijność. Nie wchłaniają wody do swojej struktury, dzięki czemu proces wysychania jest błyskawiczny. Nie ma przecież nic bardziej nieskutecznego, niż przesiąknięta wodą wycieraczka. Wykładziny nylonowe należy stosować wyłącznie we wnętrzach.

Niektóre materiały lepiej pochłaniają wilgoć i szybko schną, inne rodzaje włókien lepiej zachowują strukturę pod wpływem obciążeń, a jeszcze inne, ze względu na swój skład, cechują się wysoką wytrzymałością. Dlatego też niektóre wykładziny wejściowe są wykonane z kilku różnych materiałów. Dzięki takiemu rozwiązaniu mogą powstać wycieraczki o uniwersalnym zastosowaniu. Wiele mat wejściowych posiada elementy z różnych surowców. Jedne odpowiadają za ścieranie, inne za czyszczenie, a jeszcze inne pochłaniają wilgoć.