Które wycieraczki najlepiej zatrzymują brud?


Na rynku dostępnych jest dzisiaj wiele rodzajów wycieraczek wykonanych z różnych materiałów od aluminium po włókno kokosowe. Jeśli szukasz modelu, który będzie szczególnie dobry do zatrzymywania brudu, przeczytaj ten wpis. Podpowiadamy, czym się kierować przy wyborze. 

Sposób działania wycieraczki w dużej mierze zależy od materiału, z którego została wykonana. Nie bez znaczenia jest również kształt poszczególnych elementów. Do zastosowania zewnętrznego używane są wycieraczki z metalowymi żeberkami lub gumowe z dużymi oczkami, które pomagają wstępnie otrzepać brud, który wpada w przestrzenie między żeberkami lub oczkami. Na klatkach schodowych i przedpokojach stosuje się zazwyczaj maty, które zatrzymują brud przyniesiony na podeszwach. Często zrobione są one z włosia, które działa na zasadzie szczotkowania – w czasie pocierania o nią podeszwami butów włosie zatrzymuje ziemię, piasek i kurz. Ten właśnie sposób jest najskuteczniejszy, żeby oczyścić buty z nawet drobnych zanieczyszczeń. Dodatkowo stosuje się elementy czyszczące takie jak grzebień aluminiowy lub miniszczotka. 

Maty najczęściej wykonuje się z włókna kokosowego, które jest bardzo skuteczne w zatrzymywaniu brudu. Może być też barwione na różne kolory, tworząc ciekawe efekty wizualne. Stosowane są także tkaniny, które chłoną wilgoć. Od spodu wycieraczki powinny być pokryte warstwą gumy, która zapobiega przesuwaniu się. Dobór wycieraczki powinien być jednak podyktowany miejscem zastosowania i rodzajem zabrudzeń, które są nanoszone na nią. 

Wycieraczki wielofunkcyjne 

Coraz popularniejsze są wycieraczki, które łączą w sobie kilka funkcji: otrzepują i zatrzymują brud, wchłaniają wodę. Mogą być zbudowane z kilku elementów: aluminiowych, gumowych, metalowych, tworzywa sztucznego i włókien. Włókna mogą być mieszane: miękkie i sztywne, dzięki czemu lepiej zatrzymują różne rodzaje brudu. Elementy aluminiowe wzmacniają konstrukcję wycieraczki, zwiększając jej wytrzymałość i pozwalając na stosowanie w miejscach o dużym ruchu.