Czym się różni mata od wycieraczki?

Jeśli szukasz wycieraczek do domu, biura lub miejsca pracy, na pewno spotkałeś się z tym, że niektóre produkty tego rodzaju nazywane są matami. Czy między tymi dwoma wyrobami istnieje istotna różnica? A może pełnią one identyczne funkcje? Poniżej zapoznasz się z porównaniem tych produktów. Przedstawione informacje ułatwią Ci wybór między matą a wycieraczką.

Czym jest ciąg czyszczący z wycieraczek?

Aby zrozumieć, czym różni się mata od wycieraczki, musisz wiedzieć, co nazywamy ciągiem czyszczącym w budynku. Wbrew pozorom proces usuwania zabrudzeń z obuwia jest dość skomplikowany. Prawidłowo zaprojektowany system czyszczący ma trzy strefy:

  • pierwsza odpowiada za usuwanie z butów zaschniętego brudu, błota i śniegu;
  • w drugiej podeszwy są oczyszczane z drobnych zanieczyszczeń i wstępnie osuszane;
  • trzecia zatrzymuje mokre zanieczyszczenia, wodę i pył. 

W pierwszej i drugiej strefie wykorzystywane są wycieraczki z odpowiednio dobranymi wkładami czyszczącymi (np. szczotkowymi lub gumowymi). Zazwyczaj umieszczane są one na profilach aluminiowych. Natomiast w trzeciej strefie najczęściej wykorzystywane są maty tekstylne na podkładzie winylowym. Często układa się je także na korytarzach, w windach lub pomieszczeniach, ponieważ są eleganckie i ładnie prezentują się we wnętrzach – mogą nawet zastępować ozdobne dywany. Znając ten podział, możesz zauważyć, że wycieraczka różni się od maty budową i wynikającym z niej zastosowaniem.  

Co wybrać do domu: wycieraczkę czy matę?

Mata osuszająco-pyłochłonna sprawdzi się w roli wycieraczki wejściowej w mieszkaniu, jeśli na klatce w bloku znajdują się wycieraczki do wstępnego oczyszczania obuwia z trudnych do usunięcia zabrudzeń. Do domu jednorodzinnego należy wybrać solidniejszy produkt, który można umieścić przed drzwiami wejściowymi. W tym zastosowaniu sprawdzą się gotowe wycieraczki domowe na profilach aluminiowych. Każdy model jest wyposażony w jeden lub dwa rodzaje wkładów czyszczących: tekstylne, gumowe, szczotkowe, kokosowe. Wycieraczki w aluminiowej oprawie wykazują wysoką odporność na niekorzystne działanie czynników atmosferycznych, więc sprawdzają się w pierwszej strefie ciągu czyszczącego. Matę tekstylną można ułożyć w przedpokoju jako drugą linię systemu.