Wycieraczka dla… samochodów

Zasada działania zwykłej wycieraczki jest jasna dla każdego z nas. Ma ona za zadanie zatrzymać na sobie część zabrudzeń i wilgoci z obuwia, aby nie dostały się one do domu. Dzięki wycieraczkom poświęcamy mniej czasu na sprzątanie w domu, a parkiet nie jest tak bardzo zniszczony. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z tego, że z wycieraczek czasami „korzystają” też samochody i inne pojazdy. Jak to możliwe?

Wycieraczki przemysłowe Unimat 43 HERCULES

Oczywiście pojazdy nie wjeżdżają na zwykłe wycieraczki. Aby oczyścić ich koła, używa się specjalnych wycieraczek przemysłowych. Wycieraczki przemysłowe montuje się w magazynach, zakładach produkcyjnych, warsztatach, a nawet wjazdach na parkingi podziemne. Dzięki nim udaje się uzyskać barierę między strefą czystą i brudną. Wycieraczki przemysłowe są potrzebne nie tylko tam, gdzie używane są samochody – często montuje się je ze względu na duży ruch wózków widłowych, a nawet ciężkiego sprzętu. Najlepsze modele charakteryzują się ekstremalną wytrzymałością – ponad 1000 kN na koło! Oczyszczają one koła niezwykle efektywnie, a pracownicy nie muszą poświęcać zbyt wiele czasu na regularne sprzątanie podłogi w hali czy magazynie. Czysta i sucha podłoga przekłada się też na większe bezpieczeństwo pracy w rejonie wjazdów. Właściciel firmy nie musi się również martwić o stan posadzki, która w wilgoci szybko by niszczała. Jeśli z jakiegoś powodu w wycieraczce wypadnie jedna ze szczotek, łatwo można ją wymienić na nową, bez potrzeby wymieniania całej wycieraczki.

Jak wygląda wycieraczka przemysłowa?

Wycieraczka przemysłowa to w zasadzie niewielka konstrukcja. Najprościej mówiąc, to nierdzewna, stalowa krata ze szczotkami, osadzona na ramie. Pod nią znajduje się osadnik ze stali nierdzewnej, do którego spływa woda z kół. Jeśli wycieraczka nie jest montowana w posadzce i wystaje ponad jej poziom, przed nią i za nią zazwyczaj montuje się specjalne rampy najazdowe, które ułatwiają pojazdom dostanie się na szczotki. Montaż wycieraczki przemysłowej nie jest niczym skomplikowanym.