Czym są strefy ciągu czyszczącego?

Centra handlowe, siedziby firm, banki, urzędy, placówki edukacyjne, sklepy i inne miejsca użytku publicznego każdego dnia odwiedzane są przez bardzo wiele osób, które wnoszą na swoim obuwiu różnego rodzaju zanieczyszczenia z zewnątrz.

Zimą i jesienią najbardziej problematyczne jest błoto, śnieg i woda, z kolei latem i wiosną – wszelkiego rodzaju pyły, piasek, drobne kamienie.  Zanieczyszczenia nie tylko obniżają estetykę wnętrz, ale również mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie i samopoczucie  przebywających wewnątrz ludzi. Co więcej, mogą wpływać również na działanie i żywotność sprzętów elektronicznych, m.in. komputerów. A nawet najprężniej działająca ekipa sprzątająca nie będzie w stanie sukcesywnie usuwać zanieczyszczeń po każdej osobie odwiedzającej obiekt. Jak zatem poradzić sobie z tym uciążliwym problemem?

Rozwiązaniem są  wycieraczki systemowe. Aby jednak zastosowane wycieraczki spełniły swoje zadanie, muszą być odpowiednio skonstruowane. Odpowiednio zaprojektowany system wycieraczek jest w stanie zatrzymać zdecydowaną większość zanieczyszczeń wnoszonych do obiektów. System ten stanowią przede wszystkim wydzielone strefy ciągu czyszczącego. Każda z takich stref stanowi barierę dla różnorodnych zanieczyszczeń.

Specyfika i działanie stref ciągu czyszczącego

Strefy ciągu czyszczącego składają się z trzech podstawowych części o różnych funkcjach. Pierwsza strefa umiejscowiona jest jeszcze przed budynkiem. Ma ona na celu oczyszczanie obuwia z najgrubszych i najcięższych zabrudzeń, takich jak śnieg, błoto czy woda. Druga strefa kontynuuje oczyszczanie, wyłapując pozostałości brudu. Z kolei trzecia strefa, która najczęściej składa się z wycieraczki tekstylnej, znajduje się już wewnątrz budynku i służy do finalnego oczyszczenia i osuszenia obuwia. Jest ona najbardziej chłonna i pozwala na usunięcie nawet drobnych zanieczyszczeń, takich jak pył czy piasek.

 Strefy ciągu czyszczącego w ofercie Unimat dostosowane do różnych potrzeb 

Powyżej zostały przedstawione trzy różne strefy ciągu czyszczącego. Zdarzają się jednak budynki, w których nie ma możliwości wydzielenia aż trzech stref. W związku z tym firma Unimat przygotowała kilka opcji, które pozwalają na usunięcie z butów zabrudzeń w najbardziej wydajny sposób.

  • Minimalna strefa czyszcząca w ofercie naszej firmy składa się z jednej wycieraczki podłogowej zewnętrznej (np. Unimat Krata, Unimat B, Unimat R, Unimat R Modulus lub Unimat MGA) lub wewnętrznej (Unimat BT, Unimat RT, Unimat T lub Unimat T Modulus).
  • Jeśli istnieje taka możliwość, rekomenduje się zastosowanie strefy Klasycznej, która składa się z dwóch części – zewnętrznej i wewnętrznej wycieraczki osuszająco-czyszczące lub osuszającej. W roli wewnętrznej wycieraczki dobrze sprawdzają się też maty osuszające np.: Unimat StandardMat lub Unimat SuperMat.
  • I w końcu  najwydajniejszym rozwiązaniem jest trzystopniowa strefa Optymalna  , która składa się z trzech różnych wycieraczek: zewnętrznej, wewnętrznej oraz maty osuszającej lub logomaty.