Buty a zarazki i drobnoustroje. Co na nich nosisz?

buty

Buty oddzielają stopy od różnego rodzaju płynów, pyłów i innych zabrudzeń. Nie oznacza to jednak, że są skuteczną metodą na pozbycie się zarazków i drobnoustrojów. Co przenosimy na podeszwach i jakie są sposoby na zminimalizowanie tych nieczystości?

Niebezpieczeństwa noszone pod butami

Chorobotwórcze bakterie są na tyle powszechne, że można je znaleźć niemal we wszystkich możliwych środowiskach. Człowiek nie ma bezpośredniego kontaktu z wieloma miejscami, ponieważ nie dotyka ich rękami. Jednak chodzenie po różnych podłożach powoduje przenoszenie zarazków z miejsca na miejsce. Na podeszwach butów może być nawet 421 000 różnych form drobnoustrojów. Często spotykane są bakterie coli znajdujące się w odchodach, które zlokalizowano w ponad 90% badanych podeszew. Innym rodzajem jest bakteria C. difficile powodująca problemy żołądkowe i biegunkę. Z piwnic i śmietników można zabrać ze sobą pchły, które są przyczyną występowania puchnących swędzeń i podgryzień mogących powodować zakażeń. Ich ślina jest silnym alergenem, który prowadzi do alergicznego zapalenia skóry. W wykładzinach gromadzą się pasożyty jak np. glista psia i kocia. Ich dostanie się do organizmu, może powodować zapalenie w obrębie wątroby lub płuc, a także utratę wzroku.

Jak zapobiegać przenoszeniu groźnych bakterii?

Zarazków i drobnoustrojów nie da się wyeliminować całkowicie, lecz można je usuwać poprzez podstawowe zasady higieny jak mycie rąk czy ściąganie butów po wejściu do domu. Bez tych czynności łatwo jest przenosić zebrane z zewnątrz szkodliwe mikroorganizmy do naszych domów. Bardzo ważne jest także dokładne wycieranie butów w wycieraczki. Przeważnie robi się to w celu oczyszczenia podeszew z różnego rodzaju zabrudzeń jak np. piasek i pyły oraz odciągania nadmiaru wody z powierzchni. W centach handlowych, biurach i innych miejscach publicznych o dużym natężeniu ruchu stwarza się tzw. strefy ciągu czyszczącego, które składają się z wycieraczek wewnętrznych i zewnętrznych. Odpowiednie ich dopasowanie pozwala usuwać zabrudzenia od największych i najcięższych do coraz bardziej drobnych. W ten sposób utrzymuje się porządek i obniża koszty sprzątania, ponieważ większość brudów naniesionych z butów zostaje w wycieraczkach. Z drugiej strony przyczynia się to do zmniejszenia migracji niebezpiecznych bakterii, które łatwo zabrać ze sobą z miejsc publicznych.

Dokładne wycieranie butów to tylko pierwszy krok. Obuwie powinno być odpowiednio czyszczone i odświeżane. Nie należy chodzić w nim po domu, jeśli wcześniej było używane na zewnątrz. Podstawowe zasady higieny mogą znacząco przyczynić się do tego, by w naszym domu nie rozprzestrzeniały się groźne mikroorganizmy przyniesione ze śmietników, brudnych chodników, terenów zielonych, komunikacji czy centrów handlowych.