Montaż wycieraczek. Jak przebiega?

widok z góry na pana wychodzącego z biurowca

Zaprojektowanie stref czyszczenia przeważnie wymaga zamówienia odpowiedniej jakości wycieraczek na wymiar. W ten sposób producent jest w stanie stworzyć produkty o bardzo dużej dokładności. Niezbędne są także informacje dotyczące rodzaju i koloru wycieraczek oraz ich wysokości całkowitej. Jak przebiega montaż takich wycieraczek?

Wpust równy wycieraczce

Proste wycieraczki i maty w miejscach o małym natężeniu ruchu można po prostu rozłożyć. Natomiast zaawansowane produkty, które zmagają się z brudem pochodzącym od kilkudziesięciu lub kilkuset osób dziennie, muszą być na tyle grube, że umieszcza się je we wpustach. Osadza się je na ramach systemowych. Głębokość wpustu powinna być równa wysokości ramy, lecz w przypadku niektórych modeli zaleca się, by była większa. Ramy muszą być umieszczone tak, aby górna krawędź była zlicowana z powierzchnią posadzki, a dolna z poziomem we wpuście. Ma to duże znaczenie przy montażu wycieraczek w pobliżu drzwi. Zbyt płytki wpust może doprowadzić do tego, że skrzydła nie będą w pełni się otwierać. Rama systemowa może dodatkowo wymagać użycia masy samopoziomującej, betonu oraz kotwienia i poziomowania. 

Instalacja wycieraczki względem ramy

Poszczególne boki ram muszą być osadzone równolegle do siebie. Nie można doprowadzić do tego, by powstawały łukowate wygięcia wynikłe z braku kątów prostych. Poprawna instalacja wymaga sprawdzania wymiarów w kilku miejscach. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek odstępstw zamówiona wycieraczka może się nie wpasowywać i wtedy trzeba ją przerabiać na etapie projektu. Wycieraczki systemowe (obiektowe) wykonane są z połączonych ze sobą profili, które od góry wypełnia się elementami czyszczącymi. Nie są one samonośne, a więc nie mogą być podparte tylko na końcach wpustu. Staranne wykonanie wymaga wypoziomowania na całej długości. Podczas projektowania dużych wycieraczek trzeba unikać łączenia na środku ciągu komunikacyjnego. Dopuszczalny jest nieznaczny spadek w kierunku jednego z boków lub zagłębione bruzdy ze względu na odwodnienie. Nie należy stosować odwodnienia i spadku kopertowego środku wpustu. 

Wycieraczka modułowa do samodzielnego montażu

Jednolitą wycieraczkę wejściową można stworzyć także z pojedynczych modułów, które montuje się razem. Maty wejściowe Unimat 17R Modulus sprzedajemy w dwóch rodzajach. Pierwszy z nich usuwa brud i żwir, a drugi osusza i oczyszcza. W zależności od typu wejścia można łączyć obie te wersje w zależności od poziomu zabrudzeń i ilości wody do usuwania. Jest to rodzaj wycieraczki, który można umieszczać bezpośrednio na posadzce w ramie najazdowej lub we wcześniej przygotowanym wpuście z ramą systemową. Co więcej, system ten współpracuje z wycieraczkami z profili aluminiowych i ze wszystkimi dostępnymi wkładami czyszczącymi z naszej oferty. Świetnie sprawdza się do tworzenia jednolitych, bezkierunkowych stref czystości także w ciasnych korytarzach i wiatrołapach. Poszczególne płytki można przycinać do odpowiednich wymiarów za pomocą piły tarczowej lub wyrzynarki.