Jak zapobiegać przesuwaniu się wycieraczki?

Wycieraczka to jeden z elementów zapewniających czystość wewnątrz budynku. Dzisiaj na rynku można wybierać spośród wielu różnych typów i modeli, dzięki czemu każdy znajdzie idealne rozwiązanie dla siebie. Aby były w pełni bezpieczne i wygodne w użytkowaniu należy je jednak odpowiednio przytwierdzić do podłoża. To, w jaki sposób to zrobić zależy od rodzaju wycieraczki.

Wycieraczki na mniejszy ruch pieszych

Przeglądając oferty producentów wycieraczek, widzimy, że różnią się przede wszystkim materiałem, z którego powstały, rozmiarem i sposobem montażu. Jeśli chodzi o wycieraczki do butów do domu to poza tradycyjną tekstylną opcją, popularnością cieszą się wycieraczki z włókna koksowego. Chłoną dużą ilość wody, szybko usuwają brud z obuwia i nadają się do domu jednorodzinnego, mieszkania, jak i budynków użytkowych. Ich podkład wykonany jest z PCV, które sprawia, że nie przesuwają się podczas używania.

Uzupełnieniem mogą być maty antypoślizgowe, które zabezpieczają śliskie schody lub fragmenty posadzek. Występują w ciekawych kolorach, mają w sobie granulat PCV wtopiony w powierzchnię maty. Położona na nich wycieraczka, nie przesunie się podczas użytkowania. W miejscach, gdzie jest większy ruch, lepszym rozwiązaniem będzie jednak permanentne zabezpieczenie wycieraczki.

Ramy systemowe do wycieraczek

Gumowe i metalowe wycieraczki wymagają nieco trwalszych rozwiązań, jeśli chodzi o ich unieruchomienie. Służą temu ramy systemowe, które produkowane są z aluminium lub stali nierdzewnej, dzięki czemu odporne są na zmieniające się warunki pogodowe oraz uszkodzenia mechaniczne. Mogą przydać do montażu wycieraczek w zagłębieniu lub na powierzchni podłogi. Wszystko zależy od modelu produktu, konstrukcji wejścia, drzwi i osobistych preferencji użytkownika. Popularne są przede wszystkim:

  • ramy do zabudowania w podłodze,
  • ramy do wklejenia,
  • ramy najazdowe.

Osadza się je w ten sposób, aby stabilnie przylegały. Montowane są we wpustach, gdzie przydają się kotwy lub zalewa się je betonem. Mają też zabezpieczenia przed potknięciem się o wystające elementy.