Jak dbać o wycieraczki, by służyły przez długi czas?

Trudno wyobrazić sobie pracę wielu przedsiębiorstw produkcyjnych czy magazynów bez wykorzystania wycieraczek. Te z pozoru mało istotne elementy w rzeczywistości pełnią niezwykle ważne funkcje. Nie tylko pozwalają na osuszenie i oczyszczenie obuwia, ale przede wszystkim zapewniają bezpieczeństwo, ponieważ zapobiegają poślizgnięciom. Aby dobrze spełniały swoją funkcję, muszą być odporne na działanie czynników, na które są szczególnie narażone. Kupując specjalistyczną wycieraczkę, warto o nią odpowiednio dbać, aby posłużyła jak najdłużej. Jak to zrobić?

O czym należy pamiętać, czyszcząc wycieraczki? 

Jedną z ważniejszych kwestii, o których należy pamiętać, czyszcząc wycieraczki wewnętrzne czy zewnętrzne jest regularność. Dzięki bieżącemu usuwaniu nieczystości można zapobiec pojawianiu się uszkodzeń. Jest to również istotne z uwagi na to, że wpływa na ich funkcjonalność. Pozostałości brudu po pewnym czasie zaczynają bowiem tworzyć twardą powłokę, którą często nie sposób usunąć. Sposób czyszczenia wycieraczki jest uzależniony od jej wielkości czy materiału, z którego jest wykonana. Jednak zwykle prace powinno się rozpocząć od wytrzepania. Warto też użyć odkurzacza. Przedsiębiorstwa często mają do dyspozycji odkurzacze przemysłowe o dużej mocy, które ułatwiają to zadanie. Oprócz tego dobrze też zaopatrzyć się w specjalistyczne środki do czyszczenia i konserwacji jednak ich dobór zależy od tego, z czego wykonany jest produkt. Dlatego warto spytać w sklepie, jakie produkty się najlepiej do tego sprawdzą.

Kiedy trzeba wymienić wycieraczki? 

Mimo tego, że odpowiednia pielęgnacja i kupno produktów pochodzących od sprawdzonych producentów to często gwarancja wieloletniego korzystania z wycieraczek osuszających czy czyszczących, to nawet najlepsze produkty po pewnym czasie wymagają wymiany. Aby ocenić, jaki czas będzie do tego odpowiedni, warto zapoznać się z deklaracjami producenta, a także ocenić intensywność, z jaką będą użytkowane. Jeśli wycieraczka przestaje dobrze spełniać swoją funkcję mimo czyszczenia, czyli na przykład nie zbiera dobrze wilgoci, to należy przemyśleć wymianę tego elementu.