Jak montować wycieraczki w podłodze?

Prawidłowy montaż wycieraczki w podłodze to gwarancja bezpieczeństwa przechodniów. Źle osadzona mata czyszcząca tworzy ryzyko upadku w wyniku poślizgnięcia się lub potknięcia. Aby była stabilna, musi zostać też wyposażona w odpowiednie akcesoria. Jeśli planujesz samodzielnie zainstalować wycieraczkę w strefie wejścia do budynku, skorzystaj z poniższych wskazówek. 

Akcesoria do montażu wycieraczki w podłodze

Zanim zajmiesz się montażem wycieraczki w podłodze, musisz zakupić kilka akcesoriów. Najważniejszym z nich jest aluminiowa rama systemowa, dzięki której mata czyszcząca stabilnie przylega do podłoża. Bez tego elementu wycieraczka przesuwa się pod stopami przechodzących po niej osób. Łatwym sposobem na przytwierdzenie ramy systemowej do wpustu jest zastosowanie kleju montażowego. Zwróć uwagę na to, aby preparat miał wysoką siłę spajania. Powstające przy jego użyciu łączenia powinny być elastyczne, szczelne oraz odporne na duże obciążenia i drgania. Klej montażowy należy nakładać na oczyszczone i suche podłoże za pomocą pistoletu do aplikacji. Zazwyczaj producenci wycieraczek oferują pomoc w montażu mat czyszczących. Warto skorzystać z ich pomocy, aby mieć pewność, że instalacja zostanie wykonana poprawnie. 

Jak zamontować we wpuście ramę systemową do wycieraczki?

Podczas montażu wycieraczki w podłodze należy osadzić ramę systemową we wpuście w taki sposób, aby jego górna krawędź była równa z powierzchnią posadzki. W przeciwnym wypadku wystająca ponad poziom podłogi mata czyszcząca będzie utrudniać otwieranie drzwi wejściowych przez blokowanie ich skrzydeł. Zdarza się, że montaż ramy systemowej wymaga zastosowania masy samopoziomującej, aby jej dolna krawędź była zlicowana z poziomem we wpuście. Posadzka w zagłębieniu musi być płaska, a wycieraczki nie mogą „wisieć” nad jej powierzchnią wpustu z podparciem tylko na brzegach. Czasem po wykonaniu wylewki powstają luki, które wypełnia się silikonem. Należy też pamiętać, że boki ramy systemowej trzeba osadzić równolegle względem siebie (bardzo starannie i bez łukowatych wygięć w środku), a między sąsiadującymi ze sobą krawędziami musi być zachowany kąt prosty.