Kiedy wycieraczka nadaje się do wymiany na nową?

Wycieraczki w takich miejscach jak instytucje publiczne, centra handlowe czy lokale usługowe są narażone na intensywną eksploatację. Zwiększone natężenie ruchu oraz niekorzystne warunki pogodowe w sezonie jesienno-zimowym przyczyniają się do tego, że wkłady czyszczące tracą swoje właściwości. Wówczas wycieraczki wymagają oczyszczenia z nadmiaru zabrudzeń lub wymiany na nowe.

Co zrobić zanim wymienisz wycieraczkę na nową?

Gdy wycieraczki stopniowo tracą skuteczność należy w pierwszej kolejności przeprowadzić dokładne mycie wkładów czyszczących. Wystarczy odkurzyć matę, a następnie nałożyć na nią delikatny detergent, np. preparat do prania dywanów, i przetrzeć jej powierzchnię gąbką. Po usunięciu plam i zabrudzeń zatykających oczka łatwo ocenisz, czy wkłady nadają się do dalszego użytku. Można również skorzystać z usług firmy, która specjalizuje się w czyszczeniu i konserwacji wycieraczek. To dobra opcja zwłaszcza w budynkach, w jakich znajdują się ciągi czyszczące o dużej powierzchni. Przed rozpoczęciem pracy specjaliści ocenią, czy wycieraczki są jedynie zabrudzone, czy uległy zużyciu i trzeba wymienić wkłady czyszczące na nowe. 

Po czym rozpoznać zużyte wkłady czyszczące w wycieraczce?

Zużyte wkłady czyszczące w wycieraczkach są zdeformowane i wydzielają nieprzyjemne zapachy. Mogą też utracić właściwości antypoślizgowe, przestać chłonąć wilgoć bądź zacząć przeciekać.  Wycieraczki czyszczące z wysokiej jakości tworzyw nie powinny strzępić się, łamać lub ulegać wgniataniu. Pamiętaj, że nawet jeśli mata skutecznie chroni podłogi przed zabrudzeniami, lecz wygląda nieestetycznie również wymaga wymiany. Stanowi ona wizytówkę budynku, dlatego powinna być zadbana i musi robić pozytywne wrażenie na gościach czy klientach. 

Aby wycieraczki posłużyły w Twoim budynku jak najdłużej, należy prawidłowo zaprojektować system czyszczący. Wkłady trzeba dobrać do warunków technicznych obiektu oraz codziennego natężenia ruchu w jego przestrzeni. W pierwszej strefie ciągu czyszczącego powinny znajdować się odporne na niekorzystne oddziaływanie czynników atmosferycznych kratownice stalowe lub maty gumowe, tekstylne lub szczotkowe w wytrzymałych profilach aluminiowych. Drugą linię systemu należy wyłożyć niepodatnymi na odkształcenia i ścieranie wycieraczkami osuszająco-czyszczącymi. W trzeciej strefie warto wykorzystać maty osuszająco-pyłochłonne z trwałego polipropylenu lub poliamidu.