Jak odprowadzana jest woda z powierzchni wycieraczek?

W okresie jesienno-zimowym wycieraczki w miejscach publicznych zbierają na swojej powierzchni dużą liczbę mokrych zabrudzeń i wody. Wówczas trudno nadążyć za oczyszczaniem maty z zanieczyszczeń, które w nadmiarze obniżają jej skuteczność oraz sprawiają, że wygląda ona nieestetycznie. Co można zrobić, aby uniknąć tych problemów? Poniżej poznasz sprawdzone sposoby. 

Osadniki do odprowadzania wody z wycieraczek

Najlepszą metodą odprowadzania wody z wycieraczek jest montaż osadników z odwodnieniem. Są to specjalne pojemniki, które znajdują się pod elementami czyszczącymi. Zbierają nadmiar wody, piasku i innych zabrudzeń. Ich wylot może zostać podłączony do kanalizacji deszczowej, dzięki czemu odprowadzanie cieczy ze wpustu jest bardzo proste. Systemy osadników z odwodnieniem można montować wewnątrz i na zewnątrz budynków. Pojemniki produkuje się na wymiar, zatem łatwo dopasować je do warunków technicznych w danym obiekcie. Ich zaletą jest również to, że są łatwe do utrzymania w czystości – wystarczy zwinąć wycieraczkę i usunąć zabrudzenia ze wpustu odkurzaczem przemysłowym. 

Jak wybrać osadnik z odwodnieniem?

Osadniki z odwodnieniem wykonywane są z różnych tworzyw. Warianty z aluminium powstają na potrzeby obiektów, w których panuje intensywny ruch pieszych. Znajdują zastosowanie we wszelkich budynkach użyteczności publicznej, m.in. w biurach, hotelach, restauracjach, centrach handlowych, na dworcach. Sprawdzają się również w marketach z dużą intensywnością ruchu wózków sklepowych. Do obiektów przemysłowych zaleca się stosowanie stabilnych i wytrzymałych osadników z poliestru wzmocnionego włóknem szklanym. Wyróżniają się one długą żywotnością ze względu na ich wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne, niskie i wysokie temperatury oraz substancje chemiczne. Mogą być montowane wraz z kratownicami stalowymi lub wycieraczkami z dowolnym wkładem czyszczącym. Osadniki tego typu wykorzystuje się w przemyśle budowlanym, samochodowym, stoczniowym i lotniczym.