Projektowanie strefy czyszczenia. Etapy postępowania

Aby utrzymać czystość w budynku, należy zainstalować w nim prawidłowo zaprojektowaną strefę czyszczenia. Wycieraczki dostosowane do warunków technicznych danego obiektu pozwalają obniżyć koszty sprzątania oraz chronią posadzki przed uszkodzeniami. Dzięki temu, że budynek jest czysty i zadbany, co pomaga tworzyć pozytywny wizerunek przestrzeni publicznych. 

Wybór rodzaju strefy czyszczenia

Zanim zlecisz zaprojektowanie strefy czyszczenia do Twojego budynku, musisz zdecydować się na jeden z jej rodzajów. Podejmując tę decyzję, warto skorzystać z doradztwa fachowców. Do wyboru masz:

  • strefę klasyczną, która składa się z dwóch części. Na zewnątrz obiektu znajdują się wycieraczki czyszczące, a wewnątrz – wycieraczki osuszająco-czyszczące lub osuszające;
  • strefę optymalną, czyli trzystopniową. Składa się ona z wycieraczki czyszczącej przed wejściem do budynku, wycieraczki osuszająco-czyszczącej lub osuszającej wewnątrz budynku oraz maty osuszającej. W trzeciej strefie często wykorzystywane są logomaty, które stają się coraz popularniejszymi produktami marketingowymi. Za ich pomocą firmy budują swój pozytywny wizerunek i promują działalność.  

Wycieraczki w każdej ze stref mogą mieć dowolny kształt, np.: trójkąt, trapez, koło. Ich wysokość jest dostosowana do warunków technicznych. Gdy wybierzesz każdy z tych parametrów, możesz zgłosić się do projektanta. 

Jak przebiega projektowanie strefy czyszczenia?

Projektowanie strefy czyszczenia zaczyna się od wykonania dokładnych pomiarów w budynku i konsultacji między firmą wykonawczą a klientem. Producent wycieraczek musi dowiedzieć się, jakie natężenie ruchu panuje w budynku oraz na jaki rodzaj zabrudzeń narażone są posadzki. Na tej podstawie dobierany jest rodzaj materiału, z którego powstanie konstrukcja oraz wkłady czyszczące, akcesoria i kolory wszystkich elementów. Wybór dokonywany jest również w oparciu o oczekiwania klienta. To od indywidualnych potrzeb i gustu zleceniodawcy zależy, jak ostatecznie będą prezentowały się wycieraczki. Zanim rozpocznie się produkcja, klient musi w pełni zaakceptować projekt ciągu czyszczącego.