Które wycieraczki najlepiej zatrzymują brud z kół wózków inwalidzkich?

Wycieraczki do kół wózków inwalidzkich zatrzymują brud na swojej powierzchni i zapobiegają roznoszeniu się zabrudzeń na podłogach w całym budynku. Dzięki temu posadzki nie ulegają uszkodzeniom i nie wymagają częstego czyszczenia, co pozwala zaoszczędzić na wydatkach na sprzątanie. Ponadto obecność wycieraczek w obiekcie podnosi poziom bezpieczeństwa budynku, ponieważ podłogi nie są śliskie od wilgoci i mokrych zanieczyszczeń. 

Z jakiego materiału powinna być wykonana wycieraczka do kół wózków inwalidzkich?

Wycieraczki do kół wózków inwalidzkich muszą być przystosowane do dużych obciążeń i zatrzymywania większości zanieczyszczeń suchych oraz mokrych. Muszą być skonstruowane tak, aby były jednocześnie wytrzymałe i efektywne. Na zewnątrz budynków bardzo dobrze sprawdzają się wycieraczki kraty ze stali ocynkowanej, wyposażone w elementy czyszczące (np. szczotki z poliamidu między kratami). Zazwyczaj znajdują się one w obiektach, które powinny być dostępne dla osób z niepełnosprawnością, czyli przed wejściami do bloków mieszkalnych, placówek medycznych, urzędów, dworców czy sklepów wielkopowierzchniowych. We wnętrzach budynków najczęściej montowane są osuszająco-czyszczące wycieraczki aluminiowe z wkładem tekstylnym oraz gumowym bądź szczotkowym.  

Montaż wycieraczki do kół wózków inwalidzkich

Poza wyborem odpowiedniej wycieraczki do kół wózków inwalidzkich należy zadbać o jej prawidłowy montaż. Ma to duże znaczenie dla bezpieczeństwa osób z niepełnosprawnością ruchową. Wycieraczki wewnętrzne powinny zostać wyposażone w ramy najazdowe, które zapewniają swobodny przejazd dla wózków inwalidzkich. Profile najazdowe można łączyć z wieloma rodzajami mat czyszczących: tekstylnymi, gumowymi, szczotkowymi. Są one wykonane z trwałego i odpornego na korozję aluminium. Ich zastosowanie nie tylko ułatwia poruszanie się osobom na wózkach, lecz także zwiększa żywotność wycieraczki, która jest mniej narażona na strzępienie się krawędzi czy inne uszkodzenia.