Rodzaje stref ciągu czyszczącego

Wycieraczki obiektowe tworzą ciągi czyszczące, które w większości przypadków składają się z trzech stref. Każda z nich usuwa inny rodzaj zabrudzeń z obuwia przechodniów. Prawidłowa konstrukcja systemu czyszczącego sprawia, że wycieraczki działają w pełni skutecznie i zatrzymują na swojej powierzchni zdecydowaną ilość piasku, pyłu, żwiru, błota i wilgoci. 

Z jakich elementów składa się trzystopniowy ciąg czyszczący?

Trzystopniowe ciągi czyszczące zapewniają optymalny efekt czyszczący dla budynków publicznych o wzmożonym natężeniu ruchu. Składają się z wycieraczki zewnętrznej oraz dwóch wycieraczek wewnętrznych. Każda z nich jest wykonana z innych materiałów. Przed wejściem do budynku najczęściej znajdują się ocynkowane kratownice stalowe lub wycieraczki aluminiowe z wkładem gumowym i/lub szczotkowym. Cechują się one wytrzymałością oraz wysoką odpornością na oddziaływanie czynników atmosferycznych. We wnętrzu budynku znajdują się wycieraczki czyszczące i osuszające (tekstylne lub kokosowe). Ich zadaniem jest zatrzymanie na swojej powierzchni zabrudzeń, których nie usunęły wycieraczki zewnętrzne w trakcie wstępnego czyszczenia. 

Czy warto stosować dwustopniowe ciągi czyszczące?

W niektórych budynkach montowane są tzw. klasyczne strefy czyszczące, które składają się z dwóch części: wycieraczki zewnętrznej i wewnętrznej. Takie konstrukcje sprawdzają się w budynkach o umiarkowanym natężeniu ruchu, np. małych salonach usługowych. Są też wystarczające dla domów jednorodzinnych. W strefach dwustopniowych w roli wycieraczki zewnętrznej warto zastosować model z wkładem mieszanym (czyszcząco-osuszającym), a po wewnętrznej stronie drzwi najlepiej umieścić matę osuszająco-pyłochłonną. Połączenie tych produktów gwarantuje wysoką skuteczność oczyszczania obuwia.