Jakie wycieraczki należy montować w miejscach ruchu osób niepełnosprawnych?

Wycieraczki powinny spełniać standardy dostępności budynków dla osób z niepełnosprawnością. Źle dobrane maty czyszczące utrudniają przemieszczanie się po obiekcie oraz tworzą niebezpieczeństwo. Dotyczy to zarówno osób poruszających się na wózkach, jak i użytkowników o ograniczonej mobilności, m.in. seniorów, osób z niepełnosprawnością wzroku, kobiet w ciąży czy osób po urazach. 

Jak dobrać wycieraczkę do budynku dostępnego dla osób z niepełnosprawnością?

Wycieraczki w budynkach publicznych nie mogą stanowić bariery dla osób z niepełnosprawnością. Nie powinny być śliskie i muszą minimalizować wszelkie niedogodności związane z użytkowaniem. Odradzamy wykorzystanie ażurowych wycieraczek z gumy. Nie nadają się one do ciągów czyszczących w obiekcie dostępnym dla osób z niepełnosprawnością, ponieważ ich oczka (jeśli są większe niż 2 cm) utrudniają poruszanie się z pomocą laski lub kuli. Odpowiednią alternatywą są wycieraczki czyszczące typu scraper z polipropylenu. Ich runo jest krótkie, lecz skuteczne. Dokładnie oczyszcza i osusza obuwie oraz koła. Ponadto włókna są elastyczne, odporne na deformacje, antypoślizgowe i nie powodują drgań, które obniżają komfort poruszania się osób na wózkach. 

Akcesoria do wycieraczek w obiektach przystosowanych do ruchu osób z niepełnosprawnością

Ważnym zagadnieniem jest sposób montażu wycieraczek w obiektach przystosowanych do ruchu osób z niepełnosprawnością. Nawierzchnia w budynku musi być pozbawiona nierówności. W związku z tym wycieraczki muszą zostać wbudowane w posadzkę lub umieszczone na ramach najazdowych. Zastosowanie akcesoriów jest konieczne również z tego względu, że maty nie powinny „jeździć” po powierzchni podłogi. Do montażu elementów czyszczących we wpuście w posadzce zalecamy wykorzystanie ram systemowych z aluminium. Dzięki nim wycieraczki są w pełni stabilne, co minimalizuje ryzyko nieszczęśliwych wypadków i zwiększa poziom bezpieczeństwa w budynku.