Które wycieraczki nadają się do zabudowania w posadzce?

Do zabudowywania wycieraczek we wpustach posadzek służą ramy systemowe z aluminium lub stali nierdzewnej. Dzięki nim elementy czyszczące stabilnie przylegają do podłoża i są zabezpieczone przed uszkodzeniami. Czy wszystkie wycieraczki nadają się do umieszczenia w ramie systemowej? W poniższym tekście poznasz wskazówki, które pomogą Ci w wyborze odpowiedniej maty do wpustu w podłodze.  

Z jakiego materiału powstają wycieraczki do osadzenia w posadzce?

Do osadzenia we wpuście najlepiej sprawdzają się wycieraczki czyszczące lub czyszcząco-osuszające. Mogą być wyposażone w jeden lub kilka rodzajów wkładu: gumowy, szczotkowy, kokosowy, tekstylny. We wpustach montowane są również wycieraczki-kraty ze stali ocynkowanej. Ten model sprawdza się przede wszystkim w miejscach, które są narażone na bardzo duże obciążenia oraz intensywny ruch pieszych. Jeśli zamierzasz zabudować wycieraczkę w podłożu na zewnątrz, przed wejściem do obiektu, upewnij się, że jej poszczególne części zostały wykonane z surowców odpornych na skrajne temperatury, promieniowanie UV i działanie wilgoci. 

Jak zabudować wycieraczkę w posadzce?

Niezależnie od tego, jaki model wycieraczki wybierzesz, do jej zabudowania w posadzce potrzebujesz ramy systemowej. Element ten odpowiada za stabilizację maty we wpuście, zapobiega jej zawijaniu się i przesuwaniu po podłożu, a także zabezpiecza jej krawędzie przed uszkodzeniami, np. strzępieniem się. Ramy systemowe do wycieraczek są produkowane ze stali nierdzewnej lub aluminium. Oba tworzywa są odporne na korozję, zatem mogą być wykorzystywane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Do ich montażu przed wejściami do budynków należy zastosować kleje mrozo- i wodoodporne. Warto również wykonać pod wycieraczką odwodnienie do odprowadzania wód opadowych. Rama systemowa musi być precyzyjnie dopasowana do wymiarów wpustu, dlatego warto skorzystać przy pomocy specjalistów w wyborze towaru, a czasem również w przeprowadzaniu pomiarów.